تبلیغات
دنیای موبایل و کامپیوتر
دنیای موبایل و کامپیوتر
دانلود برای موبایل و کامپیوتر
برنامه‌نویسی برای انواع اسمارت‌فون‌ها - صرف‌نظر از نوع سیستم‌عامل و زبان برنامه‌نویسی - علاوه بر همه مشكلات شناخته‌شده در عرصه تولید نرم‌افزار، چندین معما و مسئله غامض دیگر هم دارد. بنابراین، بی‌هیچ تردیدی، تولید نرم‌افزار در این عرصه به مراتب سخت‌تر است...


1- همه ما می‌دانیم كه هیچ نرم‌افزاری بدون باگ نیست. كاربران كامپیوتر هم با این موضوع كنار‌آمده‌اند. اما آیا كاربران موبایل هم چنین هستند؟ من این طور فكر نمی‌كنم. اولا‌ً  برخلاف كامپیوتر رومیزی، گوشی موبایل همیشه همراه صاحب آن است. بنابراین، كوچك‌ترین باگ در یك نرم‌افزار موبایل مساوی است با سوهان روی اعصاب كاربر.

دوم این‌كه كاربران گوشی‌های موبایل طیف وسیع‌تری از توده مردم را دربر می‌گیرند كه بسیار فراتر از قشر جوانان امروزی است كه از زیر و بم این سیستم سر در می‌آورند. بسیاری از قشرهای دیگر جامعه چنین حوصله‌ای در برخورد با فناوری‌های نوین ندارند و كوچك‌ترین نارسایی در طراحی اینترفیس یك نرم‌افزار موبایل، باعث ناراحتی شدید مصرف‌كننده‌ شده و به سرعت وضعیت تولیدكننده آن را در بازار دچار مشكل می‌كند.

2- اما هنوز كابوس‌های دیگری هم در انتظار برنامه‌نویسان موبایل وجود دارد و از میان آن‌ها این چهار مورد را باید برجسته كرد: باتری، پردازنده، حافظه و اتصال. در حالی كه تولیدكنندگان نرم‌افزارهای رومیزی به ندرت نگران كمبود منابع كامپیوتری روی سیستم مصرف‌كننده هستند، برنامه‌نویسان موبایل باید حواسشان باشد كه <نرم‌افزاری كه زیاد ذهن پردازنده را مشغول كند، هم گوشی را كند می‌كند و هم باتری گوشی را به سرعت تخلیه می‌كند.> مسئله مشابهی هم در ارتباط با میزان استفاده از حافظه گوشی وجود دارد. نیاز به اتصال دایمی به اینترنت هم در بعضی سناریوها نكته جدیدی است كه برنامه‌نویسان باید به آن فكر كنند.

3 - از همه دشوارتر این است،  برنامه‌نویس با یك مشغله جدید دائماً سروكله می‌زند. او باید كد باینری برنامه‌ را به اندازه كافی كوچك نگه دارد چون كد بزرگ با مشكل كمبود حافظه روی گوشی و كند شدن سرعت اجرا روبه‌رو می‌شود، در ضمن یك نكته تجاری هم مطرح است: كد باینری بزرگ‌تر مساوی است با نیاز به پنهای باند بیشتر برای دانلود نرم‌افزار از اینترنت؛ چون مجرای اصلی فروش این نرم‌افزارها CD و DVD نیست، بلكه اینترنت است.

4- به همه این مشكلات می‌توانید سرعت تغییر و تحولات بازار و ذائقه مردم را هم اضافه كنید. به سرعت برق و باد یك مدل گوشی از مد می‌افتد و مدل دیگری می‌آید. اگر بخواهیم با همان سرعتی كه نرم‌افزار دسكتاپ تولید می‌كردیم، نرم‌افزار موبایل تولید كنیم، احتمال شكست بسیار است. بنابراین مدل جدیدی برای كسب و كار در این عرصه لازم است.طبقه بندی: موبایل،
برچسب ها: J2ME، Mobile Programming، برنامه نویسی موبایل، موبایل،
ارسال در تاریخ پنجشنبه 30 مهر 1388 توسط m n
قالب وبلاگ